Ev Almadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

İPOTEK:

* Garanti Bankası ipoteği, USD veya EUR gibi yabancı para birimlerinde yeni inşa edilen mülklerin satın alınması için uzatıldı ve ipotek 10 yıla kadar olabilir.
* Garanti, ipotekle bağlantılı olarak gerektiği şekilde mülkünüz olacaktır ve bu, kredinin ödenmesinde bir sorun olması durumunda ülkenizdeki kendi eviniz için hiçbir şeyin risk altında olmadığı anlamına gelir.
* 10 yıllık kredi başvurusunda sabit oran.

Vekaletname

Vekaletname nedir?

Vekaletname bir kimsenin başka bir kimseyi belirli durumlarda kendi adına hareket edebilmesi adına yazılı olarak yetkilendirmiş olduğuna dair bir belgedir. Vekaletname genel veya sınırlı olabilmektedir. Borçlar Kanunu içinde belirtildiği üzere vekaletname iki taraflı bir sözleşmedir.

Vekaletname türleri / çeşitleri nelerdir?

Emlak yani evinizin ve mal durumunuzun idaresi için verilen vekaletname olmak üzere çeşitli vekaletname bulunur, bunlardan bir kaçı şunlardır;

 • Genel Vekaletname
 • Tapuda yapılacak işlemlerle ilgili vekaletname
 • Emlak alım ve satımına ilişkin vekaletname
 • İpotek kurmak üzere yetkilendirilmiş vekaletname
 • Satış vadi yapmak için verilecek vekaletname

Vekaletname kimlere verilir? Vekaletname verme şartları nelerdir?

Vekaletname vererek, bir kişiye belirli durumlar altında kendi adımıza hareket edebilmesi için yetki vermiş olmaktayız. Vekalet verilecek olan kişinin akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aksi durumlarda vekalet veremezsiniz.

Vekaletname geçerlilik süresi nedir, ne kadardır?

Vekalet veren ve vekil arasında süre konusunda bir anlaşma bulunmuyorsa vekalet süresizdir. Süresi olmayan vekaletler, vekalet veren vekaletten vazgeçerse, vekil istifa ederse veya vekalet veren kişi vefat ederse vekalet durumu son bulmaktadır. Örnek olarak evinizin satışını gerçekleştirmek için bir arkadaşınıza vekalet verdiniz ve vekalet süresini evin satışını gerçekleştirene kadar olarak belirttiniz. Bu durumda verdiğiniz vekalet ev satılınca son bulacaktır. Ancak süresizvekaletnamelerde yukarıda vermiş olduğumuz durumların oluşması halinde vekaletname son bulur. Taraflar arasında süre yönünden bir sınırlama yoksa vekaletin süresiz olduğu kabul edilir. Ancak Yargıtay genel vekaletname süresini on yıl olarak kabul etmektedir.

Vekalet nasıl verilir?

Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC kimlik numarası
Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
Tapu bilgileri (Emlak ile ilgili işlemlerde)
2 adet fotoğraf

Vekalet verecek olan kişi yukarıda vermiş olduğumuz yazılı belgeler ile beraber noterlik bürosuna giderek işlemleri başlatabilir. Vekalet verirken genel vekalet adı altında bir vekalet türünün olmadığını unutmayın. Vekalet vereceğiniz kişiyi hangi konularda yetkilendirmek istiyorsanız bu konuları tek tek ve açık bir şekilde yazmak durumundasınız.

Başka ildeki birisine vekalet verme: Şayet vekalet verecek olduğunuz kişi farklı bir ildeyse, nüfus cüzdanı fotokopisini size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki bu nüfus cüzdanı fotokopisinin çıktısını alırsınız. Elinizde bu çıktı ve kendi nüfus cüzdanınız ile beraber notere gittiğinizde kolaylıkla vekalet verebilirsiniz. Daha sonra da çıkartmış olduğunuz bu vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Vekalet ücreti ne kadardır?

Halletme şansınızın olmadığı durumda vekalet vermek ciddi kolaylıklar sağlayabilmektedir. Ancak vekalet verecek olduğunuz kişinin bu haklarını suistimal etmeyecek olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumunda daha sonra büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Tapuda vekalet ücretlendirme işlemi için 122 TL talep edilir. Bu sebepten yapacağınız işlem için notere gitmeli ve bu husus hakkında daha detaylı bilgi almalısınız.

Satın Alma Süreci

SATIN ALMA GİDERLERİ

Ev satın alırken çıkacak olan masrafların oldukça çeşitli olduğundan bahsedilebilir. Ev alırken ödenen masraflarşunlardır:

 • Evin Bedeli

Ev alımında çıkan masraflardan en başta geleni ev için vereceğiniz paradır. Bankalar kredilerle ev alımlarını birçok insan için kolaylaştırsalar da bu genellikle %100 oranda olmamaktadır. Çoğunlukla mortgage kredileri %75 ‘e kadar evin bedelini karşılarlar. Kredi dışındaki evin bedeli alıcıdan peşin olarak talep edilmektedir.

 • Emlakçı Komisyonu

Bir emlakçıdan ev satın alıyorsanız işlemlerin sonunda ona da belirli bir komisyon ücreti ödersiniz. Çoğunlukla bu masraf evin satış bedelinin %3’üne denk gelmektedir.

 • Tapu Harç Masrafı

Emlak satın alındığında tapu harcı denilen bir masrafın ödenmesi gerekmektedir. Bu da evin satış bedelinin %4’dür ve alıcı-satıcı arasında paylaştırılır. Alıcının payına düşen tapu harç masrafı evin bedelinin %2’sidir. Bazı durumlarda satıcı ile anlaşmalı olarak tüm bedeli alıcı öder.

 • Döner Sermaye Masrafı

Devlet, gayrimenkul satışlarından döner sermaye masrafı almaktadır. Bu ücret 162 TL’dir.

 • Emlak Vergisi

Emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergi türüdür. Ev satın aldığınızda, satın alma tarihinizden bir yıl sonra konutunuz için emlak vergisi ödeme zorunluluğunuz başlayacaktır.

 • Çevre Temizlik Vergisi

Ev alırken masraflar 2019 ile ilgili bir diğer bilinmesi gereken vergi türü de çevre temizlik vergisidir. Satın alınan evin metrekaresine ve içinde yaşayacak olan kişi sayısına göre bu verginin miktarı hesaplanmaktadır.

 • Abonelik Masrafları

Ev alırken ne kadar masrafım olur? diye merak edenler için söylenebilecek bir başka masraf türü de aboneliklerle ilgilidir. Su, elektrik, kombi, doğalgaz için abone olmak gerekmektedir. Doğalgaz aboneliği içlerinden en pahalı olanıdır ve taksitlendirilebilmektedir. Belirtilen aboneliklerin masrafları da ev alırken karşılanmaktadır.

 • Deprem Sigortası

Konut satın alırken kişilerin zorunlu olarak yaptırmaları gereken sadece tek bir sigorta bulunmaktadır; DASK yani deprem sigortası! Sigorta primleri alınan konutların metrekare büyüklüğüne ve türüne göre farklılaşmaktadır. Masraflar arasında bu sigorta için ödenecek olan primler de yer almaktadır.

Ev alırken çıkan masraflar görüldüğü gibi oldukça farklı türdedir. Ev satın alınırken ödenmesi para miktarı yalnızca evin bedeli değildir. Konut almayı planlayanlar bu masrafların her birini göz önüne almalıdırlar; aksi takdirde beklenenden çok daha fazla sürpriz masraf ile karşılaşıldığında bütçe konusunda sıkıntı yaşanabilmektedir.

Mülk satın alırken herhangi bir kısıtlama var mı?

Mülkiyet; askeri bölge de, tarihi önemi olan bir yerde, orman bölgelerinde veya birincil tarım arazilerinde yer alamaz.

Birden fazla mülke yatırım yapabilir miyim?

Evet, satın alabileceğiniz emlak sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bir mülkün fiyatını kim belirler?

Yeni inşa edilen mülklerin fiyatları geliştirici tarafından belirlenmektedir. Doğrudan veya üçüncü taraf aracılığıyla mülkünüzü satın aldığınız kişiyle aynı fiyatı ödemeniz gerekir.

Gayrimenkulü kim satıyor?

Emlakçı haricinde bir garson ya da taksici de mülk satabilir lakin bir mülk satın almanın en iyi yolu, lisanslı emlakçıyı seçmekle başlar.

Neden bir emlakçıyla mülk satın almalıyım?

Emlakçılar, mülkünüzü satın almanıza yardımcı olan profesyonel kişilerdir. Evim Türkiyem, Türkiye’de bir mülk satın almak için gereken tüm bilgileri sağlayan lisanslı tecrübeli bir şirkettir. Satış için geniş bir özellik yelpazesiyle, size uygun mülkü seçmenize yardımcı olacak ve satın alma sürecinin tüm aşamalarında size rehberlik edecektir.

Satın alma süreci nasıl oluyor?

Öncelikle bir mülk seçmeniz, satıcıyla bir anlaşma imzalamanız, tüm masrafları ödemeniz ve tapuyu almanız gerekiyor.

Mülk satın alırken ödemek zorunda olduğumuz maliyetler nelerdir?

Mülk satın alırken ortaya çıkan çeşitli maliyetler vardır. Evim Türkiyem, ne ödemek zorunda olduğunuz hakkında sizi ayrıntılı olarak bilgilendirir.

Mülk satın almak için ekstra maliyetler nelerdir?

Tüm diğer ve masraflar ödenecek masraflar kısmında belirtilmiştir bunlar dışında tekliflerimizde kesinlikle hiçbir gizli maliyet yoktur. Gördüğünüz fiyatlar son fiyattır.

Mülkümü sigorta ettirebilir miyim?

Evet, mülkünüzü satın aldıktan sonra, bunu garantiye alabilirsiniz. Evimtürkiyem uygun sigorta şirketi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ödemek zorunda olduğum yerel vergiler nelerdir?

Yılda iki kez ödenecek birkaç belediye vergisi vardır ancak bu tutar oldukça düşüktür.

Miras işlemi nasıl oluyor?

Aksi belirtilmedikçe, tapu sahibine bir şey olması durumunda, mülk otomatik olarak eş veya çocuklar tarafından devralınır. Tapuda herhangi bir değişiklik yapmak için yasal yardım almanız gerekir.

Mülkümü satarsam sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda mıyım?

Yasalara göre, mülkünüzü 5 yıl sonra satıyorsanız, sermaye kazanç vergisi ödemek zorunda değilsiniz.

İskan Nedir?

İki tür İskan vardır: General Iskan ve Kişisel Iskan. Genel İskan; bina için teknik dokümanlardır. Bu belge yerel otorite tarafından verilmiş olup, taşınmazın binanın konut amaçlı kullanıldığı ve orada kalıcı olarak yaşamaya devam edeceği konusunda gerekli tüm onayları aldığını kanıtlamıştır. Tapu ile birlikte sahibi tarafından elde edilen daireler için özel Iskan ve ayrıca yeni elektrik ve su kayıtları için gereklidir.

Tapu Nedir?

Tapu; mülkiyet hakkının size ait olduğunu gösteren yasal bir belgedir. Mal sahibinin tam ismi, fotoğrafı ve varlıklar hakkındaki detaylı bilgileri bu belgede gösterilir.

Tapu Almak İçin Yapılması Gerekenler:

Bu resmi belge, mülkünüzün bulunduğu yerdeki Tapu Dairesine verilir ve tescil edilir. Tapu burada arşivlenir ve bir damga ile mühürlenmelidir. Tapu başvurunuz için başvuruda bulunarak, şahsen (veya vekaletinizle birlikte vekaleten) tapu sicil memurluğuna mülk satıcısı ile gelip bu belgeleri imzaladıktan sonra, mülkün satın alma süreci tamamlanır ve sizde bir mülk sahibi olursunuz ve mülkünüzün tüm haklarına sahip olursunuz.

Tapu Gününden Önce:

 • 1. Tapu harcı ve emlak vergisi ödemesini kim yapacağı netleştirilmeli,
 • Emlakçı ödemesi, tapu, dosya ile sigorta masrafları hesaba katılmalı,
 • Uygun konut kredisi araştırılmalı, net kredi tutarı ve vade tercihi yapılmalı – (konut kredisi kullanacaklar için),
 • Tapu fotokopisi dâhil, istenilen tüm evrak ile bankaya başvurulmalı – (konut kredisi kullanacaklar için),
 • Ödemenin nasıl yapılacağı netleştirilmeli, banka hesaplarının üst transfer limiti kontrol edilmeli,
 • Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) genel tabir ile DASK, yaptırılmalı veya geçerliliği kontrol edilmeli,
 • Konutun bağlı bulunduğu belediyeden rayiç bedel alınmalı ve ödenmemişse emlak vergisi ödemesi yapılmalı,
 • Bankadan ipotek evrakları ile ipotek yetkilisinin bilgileri alınmalı – (konut kredisi kullanacaklar için),
 • Tapu sahibi veya vekili gerekli evraklar ile birlikte tapu müdürlüğüne başvuruda bulunmalı,
 • SMS olarak gelen randevu bilgilerine göre harç ödemesi yapılmalı,
 • Bankanın ipotek yetkilisine randevu günü ve saati bildirilmeli – (konut kredisi kullanacaklar için),

Tapu Gününde:

 • Randevu saatinde tapuda tüm alıcılar ve satıcılar (veya vekilleri), kimlik belgeleri ile hazır olmalı,
 • Okuma yazma bilmeyen alıcılar ve satıcılar için akrabalık bağı bulunmayan iki şahit getirilmeli,
 • Ödenen harç dekontları işlemi yapan memura verilmeli,
 • Akit odasında satış evrakları, tüm alıcılar ve satıcılar tarafından imzalanmalı,
 • Kredi kullanıldı ise bankada kredi açılış evrakları imzalanmalı – (konut kredisi kullanacaklar için),

Tapu Gününden Sonra:

 • Fatura taşıma işlemleri için ilgili kurumlara gidilmeli,
 • Nüfus Müdürlüğüne gidilerek ikametgâh taşıma işlemleri yapılmalı,
 • İlgili belediyeye emlak vergisi bildiriminde bulunulmalı,

Compare

Open chat